Принцип роботи такого водонагрівача подібний до звичайного бойлера, який нагріває воду та зберігає її всередині. Але відмінність цих пристроїв полягає в тому, що вода в них може підігріватися 2 способами: теплоносієм системи опалення або альтернативним нагрівачем.
Складаються комбіновані водонагрівачі з накопичувальної ємності, всередині якої знаходиться спіральний змійовик (він нагріває холодну воду за допомогою теплоносія системи опалення, що надходить в нього з котла) та одного або декількох електричних ТЕНів, або газового пальника, які застосовуються для підігріву води в періоди, коли опалювальна мережа не функціонує.
Процес роботи комбінованих водонагрівачів
В холодну пору року з підключеного водопроводу в бойлерну ємність надходить вода з водопроводу. Далі вона підігрівається теплоносієм системи опалення, який рухається змійовиком. В теплу пору року, коли опалення не працює – вода в бойлерній ємності підігрівається одним із нагрівачів (електричним ТЕНом або газовим пальником). Після цього вона поступає в системи гарячого водопостачання до точок розбору. Таким чином, в опалювальний сезон функцію нагрівача виконує змійовик, а в інший час – електричний ТЕН або газовий пальник.
Існує інший, не такий поширений вид комбінованих бойлерів, де замість змійовика використовується додатковий бак. Ця конструкція представляє собою 2 ємності: менша всередині більшої. Принцип її роботи наступний: в менший резервуар надходить холодна вода, яка в опалювальний сезон нагрівається від теплоносія системи опалення, що знаходиться в більшому баку. Апарат ефективно функціонує в проточному режимі, досить швидко нагріваючи холодну воду. А коли система опалення не використовується, вода, відповідно, підігрівається електричним ТЕНом або газовим пальником.
Комбіновані електричні бойлери відрізняються легкістю монтажу та працюють від звичайної електромережі 220 В. При цьому, їх вбудовані нагрівальні елементи можуть бути «мокрими», що контактують з водою, або «сухими», що не мають контакту з рідиною і, відповідно, будуть служити довше. Єдиним недоліком такого виду є відносно невелика продуктивність.
Комбіновані газові водонагрівачі набагато більш продуктивні завдяки великій кількості енергії, яка виділяється при згорянні газу. Відповідно, й коштує такий прилад дорожче. Вочевидь, цей бойлер не залежить від наявності електрики, що робить його досить економічним. Але, треба пам’ятати наступне: монтаж подібної системи досить складний, бо залежить від певних заходів по приєднанню до газопроводу.
Види комбінованих бойлерів
В залежності від місця розташування, комбіновані бойлери можна поділити на настінні та підлогові.
- настінні – встановлюються на вертикальних поверхнях, та, як правило, мають об’єм не більше 200л.
- підлогові – встановлюються на підлозі (в більшості випадків в окремих котельнях), і часто мають великий розмір більше 1000л.
За формою комбіновані водонагрівачі можуть бути вертикальними або горизонтальними, прямокутними або циліндричними.
- вертикальні – найбільш поширена форма, відносно компактна.
- горизонтальні – великогабаритні, але, завдяки високій продуктивності, здатні самостійно підтримувати оптимальний напір гарячої води одночасно в декількох точках розбору, без використання циркуляційних насосів.
В будь-якому випадку, який би варіант Ви не обрали, встановлення такого обладнання потребує певних навичок. І його ефективне використання можливе лише за умови правильного підбору схеми підключення до мережі опалення. Але, завдяки своїй варіативності, комбінований бойлер буде дуже практичним у використанні та одночасно економічним, що, безсумнівно, є великою перевагою.