Особливості чавунних радіаторів опалення
Чавунний радіатор – найстарішій та найвідоміший з існуючих видів опалювальних приладів. На сьогоднішній день виробники пропонують різноманітні моделі: і більш універсальні з точки зору стилізацїї, які мають прості форми та чіткі лінії, і дизайнерські моделі з фігурним литтям, які самі можуть служити окремою деталлю інтер’єру.
Відрізняються такі прилади високим теплопоглинанням. Це означає, що нагріваються радіатори довше, але й віддають тепло повільніше. Пояснюється дана особливість тим, що у складі чавуна, в порівняння зі сталлю та алюмінієм, міститься більше вуглеця. Ось чому в ситуаціях, де має місце несистематичний нагрів, використання саме чавунних радіаторів цілком обгрунтоване.
Ще одна особливість - механічна крихкість. На відміну від сталі та алюмінію, чавун не гнеться. Цей матеріал відрізняється твердістю, але відсутність пластичності приводить до зниження міцності. Важливо, що у випадку механічних пошкоджень, чавун все ж таки підлягає ремонту.
Однак, чавунні батареї відрізняються довговічністю, мають строки експлуатації до 50 років, та більше.
Встановлення таких радіаторів може виконуватися методом навішування на кронштейни, що закріплені в стіні, або на спеціальні підставки. Останній спосіб актуальний для стін з низькою несучою здатністю – з пустотілої цегли, піно- та газобетону, а також для радіаторів великих розмірів зі значною масою. Використовуватися чавунні радіатори можуть як у відкритих, так і в закритих системах опалення. Доцільно в мережах з нерегулярним нагрівом (наприклад, джерелом тепла є твердопаливний котел), або в регіонах, де часто трапляються перебої в роботі централізованих систем водопостачання.
Принцип роботи чавунних батарей опалення
На відміну від алюмінієвих, стальних, біметалевих радіаторів, де передача тепла здійснюється більше за рахунок конвекції, в чавунних батареях більше тепла передається в приміщення за рахунок випромінювання. Щодо теплової ефективності – то КПД у них 45-60%. Тобто теплопровідність не найвища, в порівнянні з іншими видами опалювальних приладів.
Прийнято вважати, що робочій тиск в чавунних радіаторах 9-12 атм. (зазвичай цього більш ніж достатньо), максимум 15. Тиск більше 15 атм. потенційно вже може призвести до пошкоджень. гранична температура – до 130 С.
Якщо підсумувати все вищесказане, перевагами та недоліками чавунних радіаторів є:
Переваги:
-
Довготривалий період експлуатації
-
Довго зберігають тепло у вимкненому стані
-
Найнижча вартість на ринку (за винятком художнього лиття)
Недоліки:
-
Довготривалий нагрів
-
Висока енерційність – чавунні батареї довше нагріваються та віддають тепло, що не дозволяє гнучко та швидко керувати системою опалення
-
Велика вага ускладнює виконання монтажних робіт
-
Необхідність використання надміцних кріплень
-
Вимагають великого обсягу енергоносія.